Wczytuję dane...

Lubrykanty, czyli żele intymne do zadań specjalnych

Lubrykanty to produkty, które nawilżają pochwę i jej okolice. Nie tylko ułatwiają współżycie, zmniejszają ryzyko mikrourazów i otarć w czasie stosunku, ale także poprawiają komfort u kobiet zmagających się z suchością pochwy. 

-

Żele intymne, inaczej lubrykanty, są substancjami nawilżającymi, które mogą być używane w trakcie stosunku seksualnego (waginalnego jak i analnego) dla zwiększenia poślizgu i ograniczenia nieprzyjemnego tarcia. Można po nie sięgać zarówno ze względów zdrowotnych, jak i z myślą o urozmaiceniu życia erotycznego (produkty zapachowe, smakowe). Niektóre żele intymne działają stymulująco, rozgrzewająco, a inne przeciwzapalnie. Lubrykanty przede wszystkim sprawiają, że współżycie seksualne staje się przyjemniejsze, ale także zapobiegają niektórym infekcjom.

-

Można wyróżnić kilka rodzajów lubrykantów: 

-

  • na bazie wody: czyli inaczej mówiąc lubrykanty, których bazą jest woda. To najbardziej popularna i najliczniejsza grupa żeli. Są one bardzo delikatnie, świetnie sprawdzają się do nawilżania miejsc intymnych zarówno kobiet, jak i mężczyzn tak przy klasycznym stosunku, jak i do zabaw z gadżetami erotycznymi. Bez problemu można ich używać do aplikacji kulek gejszy czy wibratorów. Można je także stosować razem z prezerwatywami. Lubrykanty ze względu na wodę zawartą w swoim składzie dość szybko się wchłaniają i wysychają, a przez to nie są wskazane do zabaw w wodzie.

-

  • na bazie silikonu: Są one zdecydowanie bardziej śliskie i trwalsze niż wodne. Już niewielka ich ilość daje bardzo dobry poślizg i zabezpieczenie przed otarciami. Z racji tego, że nie wchłaniają się i nie zmywają tak szybko to idealnie nadają się do stosunków analnych gdzie brakuje naturalnego nawilżenia. Z tego samego powodu świetnie sprawdzą się również w wannie czy pod prysznicem. Można je stosować z prezerwatywą. Mogą stać się również alternatywą dla olejków do masażu, świetnie rozprowadzają się na skórze nadając jej aksamitną powłokę bez uczucia kleistości. Dodatkowo takie lubrykanty nie uczulają i są odpowiednie dla alergików. Niestety lubrykanty na bazie silikonu mogą uszkadzać gadżety silikonowe i nie należy ich razem stosować.

-

  • Lubrykanty hybrydowe (wodno-silikonowe): powstały z połączenia lubrykantu wodnego z lubrykantem silikonowym. Dzięki temu otrzymujemy najlepsze właściwości lubrykantu na bazie wody i silikonu. Lubrykanty wodno-silikonowe są delikatne jak lubrykanty wodne, jednak dają lepszy poślizg i i utrzymują się zdecydowanie dłużej, co zawdzięczają dodatkowi silikonu. Mają bardzo ciekawą, gęstą i aksamitną w dotyku konsystencję. Można ich używać zarówno z silikonowymi gadżetami erotycznymi jak i z każdym rodzajem prezerwatywy. 

-

  • na bazie oleju: obecnie coraz rzadziej spotykane lubrykanty, cechują się dość dobrym poślizgiem, są jednak trudniej zmywalne i mogą uplamić bieliznę. Należy pamiętać, że lubrykanty na bazie oleju, mogą wywołać uszkodzenia prezerwatywy, wówczas zaleca się wybranie dodatkowej metody antykoncepcji.

-

Który żel intymny jest najlepszy? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale warto pamiętać, że różnią się kolorem, zapachem, smakiem a przede wszystkim składem. Najbezpieczniejszą opcją jest lubrykant na bazie wody, ponieważ cechuje się najbardziej naturalnym składem. Ogromną zaletą jest to, że nie zostawia po sobie plam trudnych do zmycia. Co więcej, nie podrażnia skóry, a zatem nie trzeba obawiać się wystąpienia reakcji alergicznej.

-

Przy wyborze żeli intymnych i lubrykantów warto zwrócić uwagę na skład, unikać produktów zawierających substancje chemiczne, które mogą podrażniać delikatną skórę i śluzówkę.

-

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy zdrowotne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.