Wczytuję dane...

Seks BDSM – na czym polega? Czy dominacja podnieca?

Seks BDSM to skrót od angielskich słów: związanie, dyscyplina, dominacja, uległość . BDSM jest szerokim spektrum praktyk seksualnych, które angażują elementy władzy, kontroli, bólu, fetyszyzmu i dominacji.

-

Ten rodzaj seksu stał się w ostatnich latach bardzo popularny głównie za sprawą książek E.L. James i filmów 50 Twarzy Greya. Mimo to, seks BDSM wciąż budzi wiele kontrowersji i odbierany jest jako dziwny, wynaturzony czy niemoralny.

-

W BDSM dominacja i uległość odnoszą się do asymetrycznej dynamiki władzy i kontroli w ramach zgody między partnerami. Dominujący partner posiada kontrolę i decyduje o przebiegu sceny BDSM, podczas gdy uległy partner oddaje tę kontrolę i poddaje się woli dominującego. W trakcie takiego seksu stosowany jest przymus względem drugiej osoby, jednak seks BDSM nie jest traktowany jako gwałt, odbywa się za obopólną zgodą obu partnerów.

Dla niektórych osób BDSM stanowi część ich fantazji seksualnych i może wzbudzać podniecenie. Dominującym partnerem może być osoba, która czerpie przyjemność z pełnienia władzy, kontrolowania i nakładania pewnych ograniczeń na partnera. Natomiast uległy partner może doświadczać podniecenia poprzez oddawanie kontroli i oddanie się w ręce dominującego partnera.

Ta forma miłości nie kładzie nacisku na delikatność i komfort podczas współżycia. Wręcz przeciwnie - jeden z partnerów może odczuwać ból i poniżenie. Zazwyczaj osoba ta jest związana bądź zakneblowana, może mieć kajdanki.

Podczas seksu BDSM przekracza się wiele granic, aby w pełni odczuć wolność seksualną. Najważniejszą zasadą jest jednak zachowanie bezpieczeństwa w trakcie współżycia. Na potrzebny ochrony osób odgrywających rolę uległych powstał specjalny kodeks.

Ważne jest, aby pamiętać, że BDSM opiera się na zasadach zgody, bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Wszystkie działania powinny odbywać się za obopólną zgodą i ustalonymi granicami. Partnerzy powinni otwarcie komunikować swoje potrzeby, granice i fantazje, a także stosować się do zasady "bezpiecznego, świadomego i dobrowolnego działania" lub "zgodnego, rozsądnego i dobrowolnego działania" .

Dzięki temu, że seks BDSM ma swój zbiór zasad, kategorycznie odróżnia się go np. od przemocy domowej lub wykorzystywania seksualnego. Osoby współżyjące są świadome, że w trakcie zbliżenia partner może zadać im ból. Najważniejsze jest, aby wcześniej ustaliły do jakich granic maksymalnie mogą się posunąć. Ważne jest również, aby zdobywać wiedzę na temat BDSM, zrozumieć swoje potrzeby, bezpieczne praktyki, zasady bezpieczeństwa i korzystać z odpowiednich środków ochrony, takich jak umówienie się na "słowo bezpieczeństwa" (słowo lub gest, które oznacza koniec zabawy w razie potrzeby).

-

Gadżety stosowane podczas seksu BDSM:

-

  • pejcze - rekwizyt do wymierzania kar. Najlepiej jeśli wykonany jest z prawdziwej skóry. 
  • baty - zadają mocny ból dlatego polecane są osobom zaawansowanym w BDSM. Rekwizyt ten można wykorzystać do zadawania ciosów na ciele zazwyczaj na pośladkach osoby uległej.
  • pasy do krepowania, kneble, linki, kajdanki - to idealne elementy krępujące ruchu lub całkowicie uniemożliwiające zmianę pozycje uległej.
  • maski - zakładane na twarz,
  • smycze i obroże - zakładane osobie uległej w sytuacji, gdy ma ona odgrywać rolę posłusznego psa.
  • klamry i klipy - mogą być przypinane na skórze w dowolnych miejscach. Preferowane jest zakładanie ich na sutki.
  • piórka - do delikatnej stymulacji ciała partnera.
  • klatki erekcyjne, to tak zwane pasy cnoty zakładane mężczyźnie na penisa.

-

Jeśli jesteś w długoletnim związku i do waszego sypialni wkroczyła rutyna, chcesz to zmienić, nie musisz od razu zaczynać od metod, które przerażą twoją partnerkę lub partnera. BDSM to nie tylko czarna skóra czy lateks. Zacznijcie od bezpiecznych zabawek, miłych dla oczu, wykonanych z aksamitu w delikatnych kolorach i jeśli we dwójkę stwierdzicie, że przyniosły one oczekiwane efekty – próbujcie dalej.